Aligha van bosszantóbb dolog, mint az eldugult lefolyó. A konyhát, a fürdőszobát és a toalettet érintő állapot azonnali beavatkozást igényel, különben az érintett helyiség akár használhatatlanná is válhat. A lefolyók elzáródása mögött rendszerint oda nem való anyagok felhalmozódása áll. Persze nem mindegy, hogy milyen korú rendszerrel van dolgunk, mint ahogy az ingatlanhasználati szokások is befolyásolják a csövek épségét. Cikkünkben sorra vesszük azt az 5 leggyakoribb okot, amelyek a dugulások mögött állnak.
1. Ételmaradékok a konyhai lefolyóban
A konyhai mosogatók esetében az ételmaradékok is hozzájárulhatnak a lefolyó elzáródásához. A mosogatás során a kisebb ételdarabok bejuthatnak a lefolyóba, ahol idővel összegyűlnek, és makacs dugulást okozhatnak. Fontos, hogy a lefolyóba kerülő anyagokat gondosan szűrjük meg, ezzel megelőzhetjük a későbbi problémákat.
2. A régi rendszerek karbantartásának hiánya
A régi rendszerek csövei gyakran kisebb átmérővel rendelkeznek, és a bennük felhalmozódott vízkő vagy más szennyeződések miatt még szűkebbé válnak. Ezek az elöregedett csövek hajlamosabbak a dugulásra. A jó hír viszont az, hogy a helyzet megelőzhető. A magasnyomású vízzel történő időnkénti átmosás eltávolítja a rendszer falairól a lerakódásokat, így a víz újra gond nélkül folyik majd le. Ha tehetjük, akkor érdemes felújítani a régi ingatlanokhoz tartozó rendszert, melynek állapotáról a kamerás cső- és csatornavizsgálattal győződhetünk meg.
3. Hajszál, szappan és hab
Ne feledkezzünk meg a szappanmaradványok okozta problémákról sem, amelyek a fürdőszobákban jellemzőek. A szappanmaradványok és a kemény víz találkozása kisméretű kristályokat hozhat létre, amelyek idővel jelentős akadályt képezhetnek a csövekben. Hasonló a helyzet a túl sok habzó alapanyag használatával, amelyben a hajszálak és szőrszálak könnyen fennakadnak. Innentől már csak egy lépés a komoly dugulás, ami akár használhatatlanná is teheti a kádat vagy a padlóösszefolyót.
4. Elzsírosodott rendszerek
Az idő múlásával a csövek belső felületén különböző anyagok halmozódhatnak fel, amelyek befolyásolhatják a víz áramlását. A lerakódások eltávolítása és a rendszer állapotának folyamatos ellenőrzése elengedhetetlen, hogy megelőzzük a komolyabb problémák kialakulását. A csövek ún. elzsírosodása természetes folyamat, de ha nem figyelünk rá, akkor akár teljes elzáródást is maga után hozhat. Fontos tehát akkor is szakembert hívni, ha konkrét probléma nincs, de a prevenció érdekében tennénk.